Description
Asus Rog Phone 9 Pro 16gb 512gb Price In Kenya
Asus Rog Phone 9 Pro 16GB 512GB Price In Kenya is Ksh 115,999 both online and at the physical shop. Launched on November 2024. Available in Phantom Black color. Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Has a 6.78” LTPO AMOLED display, coupled with a 185Hz refresh rate. The phone has IP68 water resistance, Mini-LED (648 dots) programmable matrix (on the back), and Pressure sensitive zones (Gaming triggers). Also, the phone has 1080 x 2400 pixels great for watching videos and web browsing.
Processing and Memory
Rog 9 pro comes with the latest Android 15. In addition, it is powered by a powerful Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) chip. The phone has Adreno 830 graphics that deliver high-performance graphics. Available in 16GB RAM 512GB.
Cameras
On the rear, it has a Triple camera of 50MP, 32MP, and 13MP respectively while on the front, it has a 32MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
On moderate usage, the 5800mAh non-removable battery can last over 24 hours. The charging is even more impressive. The 65W fast charger charges the phone in just 39 minutes from zero to 100 percent
| Brand | Asus |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP+32MP+13MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 16GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, NFC |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C (bottom), OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (under the display, optical) |
| Battery | Li-Po 5800mAh, non-removable |
| Color(s) | Phantom Black |






Reviews
There are no reviews yet