Description
Xiaomi True Wireless Earphones 2 Pro Price in Kenya
Xiaomi True Wireless Earphones 2 Pro price in Kenya is Ksh.5,4999 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- 12mm drivers rendering deep bass
- 3 mic for clear calls
- Active noise cancellation
- supports wireless charging
- 30 hours battery life with ANC OFF
- 6 hours battery life with ANC ON
A separate microphone inside the ear works to deliver accurate and pure sound within the ear, so that you can hear everything clearly, even when making calls outdoors.
The new-generation chip has lower power consumption, so that the music can keep you company for even longer. The battery life lasts for up to 6 hours for single earphone use and up to 30 hours with the charging case.
| Brand Name | Xiaomi |
| Model | Xiaomi True Wireless Earphones 2 |
| Headphone Type | True Wireless |
| Inline Remote | No |
| Headphone Power Source | Type C Charging |
| Connectivity | Bluetooth |
| Headphone Design | Earbud |
| Foldable/Collapsible | No |
| Deep Bass | No |
| Water Resistant | No |
| Monaural | Yes |
| Designed For | Android , iOS, Windows devices |
| Driver Type | Dynamic |
| Indicators | Battery level indicator, Connection status indicator, charging indicator |
| Controls | Play/pause Music, Answer/end call, activate voice assistant |
| Headphone Driver Units | 14.2 mm |
| With Microphone | Yes |
| Wireless Type | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Range | 10 m |
| Bluetooth Profiles | BLE/HFP/HSP/A2DP/AVRCP |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| What is in Box | Charging case, Type -C charging cable, Left & Right earphones, User Manual |









Reviews
There are no reviews yet