Description
Xiaomi Redmi Note 10S 8gb 128gb Price in Kenya
Xiaomi Redmi Note 10s 8GB 128GB price in Kenya is between Ksh.25, 000- Ksh.30,000 at Avechi Kenya, online, and at the physical shop. Launched in March 2021.
This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Deep Sea Blue (Ocean Blue), Shadow Black (Onyx Gray), and (Frost White) Pebble White colors.
Cameras
Redmi Note 10s has a 4-back camera setup of 64MP, 8MP,2MP, and 2MP respectively. For the selfie, it sports a 13MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Currently available in 2 variants- one with 6 GB of RAM and 128 GB of storage, and the other with 8 GB of RAM and 128 GB of storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
The phone packs a powerful 5000mAh battery, equipped with 33W fast-charging support.
Other Notable Features
Note 10s has a big 6.43-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. The phone is protected by Corning Gorilla Glass 3 and has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.5″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Deep Sea Blue (Ocean Blue), Shadow Black (Onyx Gray), (Frost White) Pebble White |







Reviews
There are no reviews yet