Description
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Price in Kenya
Xiaomi Redmi Note 10 Pro price in Kenya is between Ksh.33,499 at Avechi Kenya, online, and at the physical shop. Launched in March 2021. This is the 8 GB RAM / 256 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Onyx Gray, Glacier Blue, and Gradient Bronze colors.
Cameras
Note 10 Pro has a quad back camera setup of 108MP, 8MP, 5MP, and 2MP respectively. For the selfie, the phone sports a 16MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Currently available in 3 variants- one with 6 GB of RAM and 128 GB of storage, 6 GB of RAM/64 GB internal storage, and the other with 8 GB of RAM and 256 GB of storage.
5020mAh Li-Po Non-removable Battery
It packs a powerful 5020mAh battery. The phone is equipped with 33W fast-charging support.
Other Notable Features
Xiaomi Redmi Note 10 Pro has a big 6.67-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. Moreover, it’s also packing a 120Hz refresh rate and is protected by Corning Gorilla Glass 5. The phone has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.67″ inch |
| Back Camera | 108MP+8MP+5MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5020 mAh, non-removable |
| Colors | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |









Reviews
There are no reviews yet