Description
Xiaomi Redmi 10 4gb 128gb Price in Kenya
Xiaomi Redmi 10 6gb 128gb price in Kenya is between Ksh.15,000-Ksh.25,000 at Avechi Kenya. Launched in March 2021.
This is the 6 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Carbon Gray, Pebble White and Sea Blue colors.
Cameras
Redmi 10 has a triple back camera setup of 48MP, 2MP and 2MP respectively. The phone sports a single 8MP front shooter that is ideal for clear attractive selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
The phone is currently available in 3 variants; 4 GB of RAM and 64 GB of storage, 4 GB of RAM and 128 GB of internal storage and 6 GB of RAM and 128 GB of storage variant.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 5000mAh battery with 18W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.5 inch display showing 1080×2400 pixels resolution. Redmi 10 has a side-mounted fingerprint sensor, allowing only authorized usage.
| Display | 6.5″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 48MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | shared with Sim 2 |
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Sensor | Fingerprint (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Carbon Gray, Pebble White, Sea Blue |







Reviews
There are no reviews yet