Description
Xiaomi 17T 5G 12GB 256GB Price In Kenya
Xiaomi 17T 5G 12gb 256gb price in Kenya is Ksh.64,999 both online and at the physical shop. Launched in 2026 it comes with a 1- year warranty. Available in Blue, Black, Purple Colours.
Body and Display
Xiaomi 17T comes with a 6.59-inch display. Comes with an AMOLED screen that allows displays to change the refresh rate dynamically depending on various conditions. On the other hand, has a resolution of 1268 x 2756Â pixels which is used for better images in gaming. Has a dual SIM card holding capacity but doesn’t have a memory card slot.
Processing and Memory
Uniquely comes with processing power Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) and Chipset 3.4GHz. Has Android 16, and HyperOS 3 which come with a bunch of new features and performance improvements. The phone is available in 12GB 256GB.
Cameras
Has a back camera with a 50MP wide lens, 50MP telephoto lens, and 12MP ultrawide lens, along with a dual-LED flash on the rear, that is clear for attractive photos and video calling. At the front, is a Single camera is 32mp megapixel selfie shooter.
Battery
Has a powerful non-removable battery of 6500mAh that offers decent longevity with 67W fast-charging support.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+12MP |
| Display | 6.59″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.4 |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under the display, optical) |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color(s) | Blue, Black, Purple |







Reviews
There are no reviews yet