Description
Xiaomi 17 Pro 5G 12GB 512GB Price In Kenya
Xiaomi 17 Pro 5G 12GB 512GB price in Kenya is Ksh.119,999 online and at the physical shop. It launched in may 2026. Available in Black, White, Purple, Green colors. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Xiaomi 17 Pro has a 6.3” LTPO AMOLED Screen display with a 120HZ refresh rate that enhances speed and smooth app scrolling. On the other hand, has a resolution of 1220 x 2656 pixels. Has a Dual SIM. It also has IP68 dust/water resistance (up to 1.5m for 30 min)
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16, HyperOS 3. It is powered by Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) with an Octa-core which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 12GB RAM and 512GB of internal Memory. The 512GB Memory provides ample storage to store all your files.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs a 50 MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a dual camera of 50MP, 50MP, and 50MP respectively.
Battery
The phone packs a very powerful 6300MAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports 100W charging Â
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+50MP |
| Display | 6.3 inch |
| Processor | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,5g network |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 3.2 Gen2, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic) |
| Battery | 6300mah Li-Po non-removable |
| Color(s) | Black, White, Purple, Green |







Reviews
There are no reviews yet