Description
Xiaomi 15T 5G
Xiaomi 15T 5G price in Kenya is between Ksh.58,699- 64999 Ksh both online and at the physical shop. Launched in September 2025 it comes with a 1- year warranty. Available in Black, Gray, and Rose Gold Colours.
Body and Display
Xiaomi 15T comes with a 6.83-inch display. Comes with an AMOLED screen that allows displays to change the refresh rate dynamically depending on various conditions. On the other hand, has a resolution of 1280 x 2772 pixels, which is used for better images in gaming. Has a dual SIM card holding capacity but doesn’t have a memory card slot.
Processing and Memory
Uniquely comes with processing power Mediatek Dimensity 8400 Ultra (4 nm) and Chipset 3.25GHz. Has Android 15, and HyperOS which come with a bunch of new features and performance improvements. The phone is available in 12GB 256GB.
Cameras
Has a back camera with a 50MP wide lens, 50MP telephoto lens, and 12MP ultrawide lens, along with a dual-LED flash on the rear, that is clear for attractive photos and video calling. At the front, is a Single camera is 32- a 32-megapixel selfie shooter.
Battery
Has a powerful non-removable battery of 5500mAh that offers decent longevity with 67W fast-charging support.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+12MP |
| Display | 6.83″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 8400 Ultra (4 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB, 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.4 |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under the display, optical) |
| Battery | Li-Po 5500mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, Gray, Rose Gold |






Reviews
There are no reviews yet