Description
Vivo Y29 4G 8GB 256GB Price in Kenya
Vivo Y29 4G 8GB 256GB price in Kenya is Ksh.25,199 both online and at the physical shop. Launched in August and available in Noble Brownand , Elegant White colors. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Vivo Y29 has a 6.8” IPS LCD, display with a 120hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic frame, and plastic back build. It also has IP64 dust tight and water resistant (water splashes)
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 15 and Funtouch 15. It is powered by Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) with a CPU of Octa-core 2.8GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 8GB of RAM and 256GB of internal Memory. The 256GB Memory provides ample storage to store all your file.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs an 8mp wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a dual camera of 50MP and 2MP respectively.
Battery
The phone packs a very powerful 6500mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching youtube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging, 44w that can charge the phone up to 100% in just 30min
| Brand | Vivo |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP+2Mp |
| Display | 6.8″ inch |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| dual sim | yes |
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color(s) | Noble Brown, Elegant White |









Reviews
There are no reviews yet