Description
Ulefone Armor 25T 6GB 256GB price in Kenya
Ulefone Armor 25T 6GB 256GB price in Kenya is Ksh.34999 both online and at the physical shop. It launched in JULY 2024. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black.
Body and Display
Comes with a large 6.78″screen. Has a dimension of 177.4 x 81.4 x 12.5 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The phone is 6.78” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD with120 HZ screen ideal for videos and smooth scrawling. The phone display has 1080x 2460 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.2GHz OCTA-core with the latest Android 14. Powered by Mediatek Helio G99 (6 nm) currently available in 6GB RAM 256GB internal memory. Also, has a dedicated memory card slot . The 256gb ROM Provides ample space to store all your files.
Cameras
Ulefone Armor 26 Ultra comes with a powerfuL 50mp+64mp +Thermal camera back camera. For selfies, It has a 32MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1440p videos
Battery
Powered by a powerful 6500 mAh non-removable battery. Supports fast charging 33W
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50mp+64mp |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Octa-core 2.2Ghz |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | side mounted |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color | Black |










Reviews
There are no reviews yet