Description
Tecno Pop 5 2gb 32gb Price in Kenya
Tecno Pop 5 2gb 32gb price in Kenya is Ksh.5,000-Ksh.10000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Pop 5 was launched in July 2021. This is the 2 GB RAM / 32 GB internal storage variant of Tecno which is available in Ice Lake Green, Obsidian Black and Ice Blue colors. A 1-year warranty is offered on the phone.
Cameras
The phone comes with modest cameras that offer an average performance. There is a dual camera set up at the back consisting of a 5MP main camera and VGA secondary lens. There is a 5MP front camera for selfies.
RAM and Internal Storage
Tecno Pop 5 is currently available in only one variant- 2 GB of RAM and 32 GB of storage .
4000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 4000mAh battery with no fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.1-inch display showing 720 x 1560 pixels resolution. The phone has a rear-mounted fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.1″ inch |
| Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Back Camera | 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | Yes |
| Sensors | Yes |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Color(s) | Ice Lake Green, Obsidian Black, Ice Blue |







Reviews
There are no reviews yet