Description
Samsung Galaxy Z Fold Wide 12GB 512GBPrice In Kenya
Samsung Galaxy Z Fold Wide 12GB 512GB price in kenya is Ksh.275,999, both online and at the physical shop. Arriving soon and is available in colors Black. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Samsung Galaxy Z Fold Wide has a 7.6” Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz,refresh rate . Has a Glass front (Armor Glass), aluminum alloy frame, glassback build .In addition, IP48 dust tight and water resistant immersible up to 1.5m for 30 min .
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8. It is powered by Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 n with a CPU of Octa-core 4.6GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 12GB of RAM and 512GB of internal Memory.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs a 50MP wide camera ideal for taking group photos and amazing 4K video calls. On the rear, it is even more impressive with a dual camera of 50MP, and 50MP respectively.
Battery
The phone packs a mighty 6600mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching youtube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging 100W.
| Brand | samsung |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50mp+50mp |
| Display | 7.6″ inch |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual sim |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic) |
| Battery | Li-Po 4800mAh, non-removable |
| In the box | Samsung z fold wide , sim inject tool , user manual, charging cable |









Reviews
There are no reviews yet