Description
Samsung Galaxy S22 5G 8GB 128GB Price in Kenya
Samsung Galaxy S22 5G 8GB 128GB price in Kenya is Ksh.60,999 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty and was launched in February 2022. This is the 8 GB RAM / 256 GB internal storage variant of Samsung available in Phantom Black, White, Pink Gold, Green, Graphite, Sky Blue, Violet, and Cream colors.
Cameras
S22 Packs 3 cameras at the back. The phone has a 50MP main camera, a 10MP telephoto lens, and a 12MP ultra-wide sensor. For the selfies, the Galaxy S22 has a single 10MP front shooter.
6.1-Inch Dynamic AMOLED Display
S22 has a big 6.1-inch dynamic AMOLED display showing 1080 x 2340 pixels resolution, 425ppi of pixel density and achieves 87.4% screen-to-body ratio. The screen is protected by Corning Gorilla Glass Victus+ .
3700mAh Li-Ion Non-removable Battery
Powered by a 3700mAh Li-Ion battery. It supports 25W fast charging, Fast Qi/PMA wireless charging 15W and Reverse wireless charging 4.5W as well. Other noteworthy features include; Android 12, One UI 4.1, IP68 dust/water resistant, Fingerprint (under display, ultrasonic), and NFC.
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 10MP |
| Back Camera | 50MP+10MP+12MP |
| Display | 6.1″ inch |
| Processor | Exynos 2200 (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes (Fingerprint (under display, ultrasonic)) |
| Battery | Li-Po 3700 mAh, non-removable |
| Color(s) | Phantom Black, White, Pink Gold, Green, Graphite, Sky Blue, Violet, Cream |










Reviews
There are no reviews yet