Description
Samsung Galaxy S20 5G 8gb 128gb Price in Kenya
Samsung Galaxy S20 5G 8gb 128gb price in Kenya is between Ksh.90, 000-Ksh.95,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. It was launched in March 2020. This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Samsung which is available in Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink, Cloud White and Aura Red colors.
Cameras
Samsung Galaxy S20 has a triple back camera setup of 12MP, 64MP and 12MP and respectively. For the selfie, Galaxy S20 sports a dual 10MP front shooter with PDAF.
RAM and Internal Storage
The Galaxy S20 is currently available in only one variant- 8 GB of RAM and 128 GB of storage. The internal storage can be backed up with a memory card.
4000mAh Li-Po Non-removable Battery
S20 packs a 4000mAh battery. It’s as well equipped with 25W Fast-charging. The S20 supports wireless charging and reverse wireless charging as well.
Other Notable Features
Galaxy S20 has an under display optical finger print sensor. Other features include;
- Corning Gorilla Glass 6
- NFC
- Android 10.0
- 6.2” Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen
- IP68 dust/water resistant
- Samsung DeX (desktop experience support)
| Display | 6.2″ inch |
| Back Camera | 12MP+64MP+16MP |
| Front Camera | 10MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Colors | Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink, Cloud White, Aura Red |









Reviews
There are no reviews yet