Description
Samsung Galaxy Note 20 5G 8gb 256gb Price in Kenya
Samsung Galaxy Note 20 5G 8gb 256gb price in Kenya is between Ksh.90,000-Ksh.100,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in August 2020. This is the 8 GB RAM / 256 GB. Available in Mystic Green, Mystic Bronze, Mystic Gray, Mystic Red and Mystic Blue colours.
Cameras
Galaxy Note 20 has a triple back camera setup of 12 MP (wide), 64 MP telephoto lens and 12 MP ultra-wide lens respectively. With such cameras, you’re guaranteed top quality photos. For the selfie, the phone sports a 10MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in two variants- 8 GB of RAM and 128 GB of storage and the 8GB of RAM/256 GB of internal storage variant. The phone doesn’t allow memory back up through an SD card.
4300mAh Li-Po Non-removable Battery
Samsung Galaxy Note 20 has a 4,300mAh battery that offers decent longevity with 25W fast-charging support. . Other than fast-charging, there is reverse charging and wireless charging.
Other Notable Features
Utilizes the under display/ultrasonic fingerprint sensor to ensure data on the phone is well protected. Other features are;
- 6.7” inch super AMOLED display with HDR10+and Gorilla Corning Glass 5
- Android 10, One UI 2.5
- IPS 68 Dust/water resistant
- 5G
- NFC
| Display | 6.7″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 12MP+64MP+12MP |
| Front Camera | 10MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | DSngle SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Ion 4300 mAh, non-removable |
| Color | Mystic Green, Mystic Bronze, Mystic Gray, Mystic Red, Mystic Blue |








Reviews
There are no reviews yet