Description
Samsung Galaxy A16 4G 4GB 128GB price in Kenya
Samsung Galaxy A16 4G 4 GB 128GB price in Kenya is Ksh.16799 both online and at the physical shop. Launched on September 2024. Available in colors blue and Black. Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Samsung Galaxy A16 has a 6.7” Super AMOLED always on Diplay screen with a 90Hz refresh rate. It has 800 nits which is essential to adjust the brightness according to the ambient light and the content you are viewing. In addition, it has a Glass front, plastic back, plastic frame build. The phone has IP54, dust and splash resistant
Processing and Memory
Comes with the latest Android 14, up to 6 major Android. It also packs a very powerful processor Mediatek Helio G99 (6 nm) Currently available with 4GB RAM and 128GB ROM internal memory.
Camera
The phone has a very impressive camera. On the rear, it has a triple back camera of 50mp,5mp, 2mp respectively, and 1080p videos. For selfies, It has a 13mp wide camera that lets you take crystal clear photos and 1080p videos.
Battery
The phone comes with a large 5000mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day without recharging. It also supports fast charging of 25W wired charger.
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 13MP |
| Back Camera | 50mp+5mp+2mp |
| Display | 6.7″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| SIM Card | dual sim |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.3, 4G |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (side mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| In the Box |
Samsung A16, Usb c to c cable , user manual |









3 reviews for Samsung Galaxy A16 4G 4GB 128GB