Description
Samsung 65W PD Travel Adapter Trio price in Kenya
Samsung 65W PD Travel Adapter Trio price in Kenya is Ksh.3699 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- With 3 ports it can charge upto 3 devices simultaneously
- Supper fast charging 65w
- Protects devices from overcurrent,shortcircuit,and high temperatures
- The first USB Type C Supports PD 3.0 And super fast charging of upto 65W
- The second port supports PD 3.0 and super fast charging of upto 25W
- USB -A port supports adaptive fast charging upto 15W
- Compatible with a wide range of devices at their optimal speed
- The Samsung Trio charger frees up your space and keeps it organized by replacing upto three of your chargers
| Brand | Samsung |
| Model Name | Samsung 65W PD Travel Adapter Trio |
| Interface | USB-C x2, USB-A |
| Packaging Contents | Power Adapter, Quick Start Guide |
| Color | Black |
| Weight | 155 g |
| INPUT Voltage | 100-240 V |
| Output Voltage9Normal charge) | 5 V |
| Output Voltage (Max, Fast Charge) | (USB-C1, PDO) 9 V, 15 V, 20 V / (USB-C1, PPS) 5.0-20.0 V / (USB-C2, PDO) 9 V / (USB-C2, PPS) 5.0-11.0 V / (USB-A) 9 V |
| Output Current (Max, Normal Charge) | 3 A |
| Output Current (Max, Fast Charge) | (USB-C1, PDO) 3 A(9 V), 3 A(15 V), 3.25 A(20 V) / (USB-C1, PPS) 3.5 A(5.0-11.0 V), 2.8 A(5.0-16.0 V), 2.25 A(5.0-20.0 V) / (USB-C2, PDO) 2.77 A(9 V) / (USB-C2, PPS) 3.0 A(5.0-5.9 V), 2.25 A(5.0-11.0 V) / (USB-A) 1.67 A(9 V) |
| Power (Max) | 65W |










Reviews
There are no reviews yet