Description
Samsung 15w Fast charge Travel Adapter USB A to C Price in Kenya
Samsung 15w Fast charge Travel Adapter USB A to C price in Kenya is under Ksh.1,999 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Some of its features include;
- Interface – USB A to C
- Type – Wall charger
- Color – Black
- Cable Length – 1 meter
- Max 15W, PD 3.0
Keep your devices safe from overcurrent, short circuits and high temperature; Charge safely and securely even in unstable electric environments and without worrying about noise and current leakage.
Compatible with standard USB Type-C cables; For optimum results, please use with authentic Samsung cables which can be purchased separately.
| Sales Package | Travel Adapter Unit, USB Type C 2.0 Cable, User Manual, Warranty Card |
| Brand Name | Samsung |
| Output Interface | USB Type C |
| Connector Type | USB Type C Cable |
| Number Of Devices/Batteries Charged | 1 |
| Designed For | All Phones With Type C port. P |
| Weight | 38.3 g |
| Power Output | DC 5 V |
| Output Current | NA |
| Output Wattage | 15 W |
| Connectivity Technology | Usb |
| Connector Type | USB Type C |
| Compatible Devices | S22, S22+, S22 Ultra, Fold3, Galaxy Flip3, A53, A32, Galaxy Buds2, Buds Live, Buds PRO |
| Compatible Phone Models | Samsung |
| Included Components | Wall Charger, USB-C Cable |
| Special Feature | Fast Charge,Fast Charging |
| Color | Black |
| Input Voltage | 1 Volts |
| Mounting Type | Wall Charger |







Reviews
There are no reviews yet