Description
Realme Note 60X 3G 4GB 64GB Price In Kenya
Realme Note 60X 4G 3GB 64GB Price in Kenya in Kenya is Ksh. 12,999, both online and at the shop. Launched in December 2024, and is available in Sparkle Gold and Dark Green colors. Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Realme Note 60x has a 6.74” IPS LCD display and a 90Hz refresh rate. It is IP64 rated, which means it’s water and dust-resistant. In addition, it comes equipped with reinforced glass, which protects the phone from scratches. The phone is 6.74 inches wide for better video or picture viewing. Comes equipped with a 4G Network
Processing and Memory
Comes with the latest Android 14 and Realme UI. It is powered by Unisoc Tiger T612 (12 nm) CPU with an Octa-core of 1.8 GHz, which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 3GB of RAM and 64GB of internal Memory.
Cameras
It packs 1 camera at the back. The phone has a 8MP wide camera lens. For selfies, the Realme Note 60x 4G has a single 5MP front camera that is ideal for clear, attractive selfies and video calling.
Battery
Fueled by a very powerful 5000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it.
| Brand | Realme |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 6.74″ inch |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G network |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color(s) | Wilderness Green, Marble Black |







Reviews
There are no reviews yet