Description
Realme GT Master 5G 6gb 128gb Price in Kenya
Realme GT Master 5G 6gb 128gb price in Kenya is between Ksh.30, 000-Ksh.40,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. The phone was launched in July 2021. This is the 6 GB RAM /128 GB internal storage variant of Realme which is available in Black, Gray, White and Aurora Colors.
Cameras
GT Master 5G has a triple back camera setup of 64MP, 8MP and 2MP respectively. For the selfie, the device sports a single 32MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
The phone is available in two variants- 8 GB of RAM and 128 GB of storage and 8GB RAM/256GB internal storage.
4300mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 4300mAh battery. The phone is equipped with 65W super-fast charging.
Other Notable Features
The device has a big 6.43-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. Realme GT Master 5G has an under-display fingerprint sensor.
| Display | 6.43 inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 32MP |
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, NFC, GPS |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Color | Black, Gray, White, Aurora |








Reviews
There are no reviews yet