Description
OnePlus Pad Go 4G 11.35″ 8GB 128GB Price in Kenya
OnePlus Pad Go 4G 11.35″ 8GB 128GB price in Kenya is Ksh.29,499 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Available in Twin Mint color.
Body and Display
OnePlus Pad comes with a large 11.35” Screen for better video or picture viewing. Has a dimension of 255.1 x 188 x 6.9 mm and wifi only.
Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The pad display has 1720 x 2408 pixels.
Processing and Memory
Comes with a 2.2GHz Octa-core Mediatek Helio G99 (6nm) with the latest Android 13, ColorOS 13.2. Currently available in 8GB RAM and 128GB ROM internal memory.
Camera
OnePlus Pad Go comes with a 8MP at the back. For selfies, It has an 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The tablet comes with a powerful 8000mAh non-removable battery that lets you browse, YouTube, and watch videos all day long
| Brand | OnePlus |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 11.35″ inch |
| Processor | Octa-core 2.2Ghz |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | NO |
| Connectivity | 4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type C 2.0, |
| Fingerprint Sensor | NO |
| Battery | Li-Po 8000mAh, non-removable |
| Color(s) | Twin Mint |









Reviews
There are no reviews yet