Description
OnePlus Pad 2 Wifi 12GB 256GB Price in Kenya
OnePlus Pad 2 Wifi 12GB 256GB price in Kenya is Ksh.56,499 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Available in Nimbus Gray color.
Body and Display
OnePlus Pad comes with a large 12.1” Screen for better video or picture viewing. Has a dimension of 255.1 x 188 x 6.9 mm and wifi only.
Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The pad display has 2120 x 3000 pixels.
Processing and Memory
Comes with a 3.3GHz Octa-core Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) with the latest Android 14, OxygenOS 14.1 Currently available in 8GB RAM and 128GB ROM internal memory.
Camera
OnePlus Pad 2 comes with a 13MP at the back. For selfies, It has an 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The tablet comes with a powerful 9510mAh non-removable battery that lets you browse, YouTube, and watch videos all day long
| Brand | OnePlus |
| Front Camera | 13MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 12.1″ inch |
| Processor | Octa-core 3.3Ghz |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | NO |
| Connectivity | 4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Fingerprint Sensor | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | Li-Po 9510mAh, non-removable |
| Color(s) | Nimbus Gray |








1 review for OnePlus Pad 2 Wifi 12GB 256GB