Description
OnePlus Nord CE 6 5G 8GB 128GB Price In Kenya
OnePlus Nord CE6 8GB 128GB price in Kenya is Ksh.42,999 both online and at the physical shop. It was launched in may 2026. It comes in the color Pitch Black, Lunar Pearl, Blue. The phone also has a 1-year warranty.
Body and Display
Has 6.78” Fluid AMOLED display and a 120hz refresh rate. The phone is 6.78” inch wide for better video or picture viewing. Has an IP69 dust tight and water resistant (low pressure water jets)
Processing and Memory
OnePlus Nord CE6 8Gb 256GB comes with android Android 15, and ColorOS 16. It is powered by Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) . Currently available in 8GB RAM 256GB ROM.
Cameras
On the rear, it has a camera of 50mp . For selfies, the phone features a 32mp camera that allows you to capture detailed photos and clear video calling.
Battery
On moderate usage, the 8000mAh non-removable battery easily lasts a day or a half. It supports super-fast charging with an 80W charger. This will charge your phone from 0% to 100% in just 50 minutes.
| Brand | OnePlus |
| Front Camera | 16MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Shared |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.4,5G Network |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (under the display, optical) |
| Battery | Li-Po 8000 mAh, non-removable |
| Color(s) | Pitch Black, Lunar Pearl, Blue |







Reviews
There are no reviews yet