Description
OnePlus 9 8gb 128gb Price in Kenya
OnePlus 9 price 8gb 128gb in Kenya ranges between Ksh.60,000-Ksh. 65,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. OnePlus 9 was launched in March 2021.
This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of OnePlus which is available in Winter Mist, Arctic Sky and Astral Black colors.
Cameras
Has a triple back camera setup of 48MP, 50MP and 2MP respectively. With such cameras, you’re guaranteed top quality photos. For the selfie, it sports a 20MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
OnePlus 9 is currently available in 2 variants- one with 8 GB of RAM and 128 GB of storage and the other with 12 GB of RAM and 256 GB of storage.
4500mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 4500mAh battery. The phone is equipped with 65W fast-charging support.
Other Notable Features
OnePlus 9 supports 5G network. The device has a big 6.55-inch display. Moreover, it’s also packing 120Hz refresh rate and is protected by Corning Gorilla Glass 5. The phone has an in display fingerprint sensor.
| Display | 6.55″ inch |
| Back Camera | 48MP+50MP+2MP |
| Front Camera | 20MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Colors | Phantom Black, Green, Lavender, Cream, White, Pink and Gray |








Reviews
There are no reviews yet