Description
Nothing Phone 3 5G 12GB 256GB Price In Kenya
Nothing Phone 3 5G 12GB 256GB price in Kenya is Ksh. 80999 both online and at the physical shop. Launched in July 2025 and comes with a 1- year warranty. Available in White and black colors.
Body and Display
Phone 3 comes with an OLED 6.67-inch display with a resolution of 1260 x 2800 pixels. Has a Dual SIM Nano-SIM but doesn’t come with a MicroSD slot. It has Multiple LED lights on the back for notifications and charging progress, a Blinking red light on the back for video recording indicator, and IP68 for splash, water, and dust resistance.
Processing and Memory
Uniquely comes with processing power which is Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) and Chipset 3.21GHz. The phone comes with Android 15 which has a bunch of new features and performance improvements. The phone is available in 12GB 256GB and 16GB 512GB.
Cameras
Nothing phone 3 back camera has a 50MP wide, 50MP periscope telephoto and 50MP ultrawide, along with an LED flash on the rear, that is clear for attractive photos and video calling. Has 1080p for video taking. while a single 50-megapixel selfie shooter is kept upfront.
Battery
Has a powerful non-removable battery of 5150mAh that offers decent longevity coupled with a 65W fast-charger, Wireless charging 15W, and Reverse wireless charging 5W.
| Brand | Nothing |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+50MP |
| Display | 6.67″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Infrared Port | No |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under the display, optical) |
| Battery | Li-Po 5150 mAh, non-removable |
| Color(s) | White, black |







Reviews
There are no reviews yet