Description
Nikon 70-300mm DX f/4.5-6.3G ED VR lens Price in Kenya
Nikon 70-300mm DX f/4.5-6.3G ED VR lens price in Kenya is Ksh.20,399 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- The number of cameras Compatible with both lenses is limited even for compatible cameras, firmware update may be required* Fully compatible Models: D7500, D5600, D5500, D5300*, D3400, D3300*, D500 and later models
- Compact and lightweight, DX-format compatible, 4.3x telephoto zoom lens with 70-300mm focal-length range and f/4.5-6.3 maximum aperture
- Nikon VR image stabilization. Access Lens settings in the camera menu
- One ED glass element is employed to achieve satisfactory optical performance for any user, resulting in high-quality images with minimal lens aberrations
| Brand | NIKON |
| Model | AF-P DX NIKKOR 70 – 300 mm f/4.5 – 6.3G ED VR |
| Color | Black |
| Prime/Zoom | Zoom |
| Lens Type | Telephoto |
| Filter Attachment Size | 58 mm |
| Minimum Aperture | F/22 |
| Lens Cap | Slip-o |
| Designed For | D3500,D5600,D7500,D850,D750,D780 |
| Suitable For | Portrait |
| Lens Mount | F-mount |
| Lens Construction (Elements/Groups) | 14 Elements in 10 Groups (Including 1 ED Lens Element) |
| Angle of View | 22 degree 50 min to 5 degree 20 min |
| Lens Format | DX |
| Focus Type | Auto / Manual |
| Drive System | AF-P (Silent Wave Motor) |
| Maximum Focal Length | 300 mm |
| Minimum Focal Length | 70 mm |
| Aperture with Max Focal Length | f/4.5-6.3G ED VR |
| Aperture with Min Focal Length | f/22 – 32 |
| Image Stabilisation | Yes |







Reviews
There are no reviews yet