Description
Lenovo Ideapad Flex 5 14”i5 12th Gen 8GB 512GB SSD Win 11 with Pen Price in Kenya
Lenovo Ideapad Flex 5 14”i5 12th Gen 8GB 512GB SSD Win 11 with Pen price in Kenya is Ksh.92299 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Some of its features include;
- Display: 14.0″ FHD
- Processor: Intel Core i5 12th gen processor
- Operating System: Windows 11
- Memory: 8GB
- Hard drive: 512GB PCIe SSD
- Graphics: Integrated Intel® UHD Graphics
- Backlit Keyboard: Yes
- Bluetooth: Yes
- Dolby Audio
- Fingerprint Reader: Yes
Lenovo laptops are an alternative choice for many people because of their pocket-friendly price tag. Their performance is up to task. Lenovo offer affordable laptop alternatives to students, business executives and even at the the work place.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Lenovo Ideapad |
| Item model number | IdeaPad Flex 5 14 |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Item Weight | 5.05 pounds |
| Product Dimensions | 19 x 11 x 3 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 19 x 11 x 3 inches |
| Color | GREY |
| Processor Brand | AMD |
| Number of Processors | 8 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory Size | 512 GB |
| Hard Drive Interface | Ethernet |
| Voltage | 3.7 Volts |
| Processor | INTEL |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Memory Speed | 3200 GHz |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | UHD GRAPHICS |
| Chipset Brand | AMD |
| Card Description | Integrated |
| Wireless Type | Bluetooth |







Reviews
There are no reviews yet