Description
Lenovo Ideapad 3 14” Core i3 11th Gen 8GB 1TB Dos price in Kenya
Lenovo Ideapad 3 14” Core i3 11th Gen 8GB 1TB Dos price in Kenya is Ksh.47,099 both online and at the physical shop. Available in color grey.It comes with a 1-year warranty.
Some of its key features include;
- 15.6” Display
- Intel core i3
- 11th Gen
- 8GB RAM 1TB HDD
- DOS
- 720p HD Webcam
- ports;2 x USB 3.2 (Gen 1),USB 2.0,HDMI ,SD card reader,Headphone/mic combo jack,
- Weight starting at 1.7kg
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Model Number | 14IIL05 |
| Brand Name | Lenovo |
| Series | Ideapad 3 |
| Color | Platinum Gray |
| Type | Thin and Light Laptop |
| Suitable For | Processing & Multitasking |
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |
| Power Supply | 65 W AC Adapter |
| MS Office Provided | No |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i3 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| SSD | No |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| HDD Capacity | 1 TB |
| Processor Variant | 1005G1 |
| Clock Speed | 1.2 GHz with Turbo Boost Upto 3.4 GHz |
| Expandable Memory | Upto 12 GB |
| RAM Frequency | 2666 MHz |
| Cache | 4 MB |
| RPM | 5400 |
| Graphic Processor | Intel Integrated UHD |
| Number of Cores | 2 |
| OS Architecture | 64 bit |
| Operating System | DOS |
| System Architecture | 64 bit |
| Mic In | Yes |
| USB Port | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 (1st Gen) |
| HDMI Port | 1 x HDMI Port (v1.4b) |
| Multi Card Slot | 4-in-1 Media Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) |
| Hardware Interface | SATA |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 15.6″ inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 Pixel |
| Screen Type | Full HD LED Backlit Anti-glare TN Display (16:9 Aspect Ratio, 220 nits Brightness) |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Internal Mic | Integrated Dual Array Microphone |
| Sound Properties | 2 x 1.5 W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Disk Drive | Not Available |
| Web Camera | 0.3 Megapixel Webcam |







Reviews
There are no reviews yet