Description
Itel A50C 4G 2GB 32GB Price in Kenya
Itel A50C 4G 2GB 32GB Price in Kenya is Ksh.7799 both online and at the physical shop. Comes with a 1 year warranty . Available in color blue and a black.
Body and Display
The phone is 6.6” wide for better video or picture viewing. Has a Dynamic display of state-switching notifications. The phone display has 720 x 1612 pixels. This plus the battery amounts to 190 grams in the total weight of the phone. It has a dual SIM card holding capacity and a microSD slot.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 13 (Go Edition) and a 2.0ghz processing speed. Currently available in 2GB RAM and 32GB internal memory.
Cameras
The Phone has an 5MP selfie camera that provides a wider viewing angle, The main camera is fitted with a lens of 8MP AI which captures quality videos.
Battery
On moderate usage, the 4000mAh non-removable battery easily lasts a day or a half.
| Brand | Itel |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 8MP dual |
| Display | 6.6″ inch |
| Processor |
Unisoc T603 Octa-core
|
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | no |
| Battery | Li-Po 4000mAh, non-removable |
| Color(s) | blue , black |










Reviews
There are no reviews yet