Description
Infinix Hot 10i 2gb 32gb Price in Kenya
Infinix Hot 10i price in Kenya is between Ksh.10, 000-Ksh.15000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Hot 10i was launched in May 2021.
This is the 2 GB RAM / 64 GB internal storage variant of Infinix, available in Black, Purple, Morandi Green and Heart of Ocean colours.
Cameras
Hot 10i has a dual back camera setup of 13MP and QVGA respectively. For the selfie, the phone sports a single 5MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
The phone is available in several variants. This is the 2GB RAM/64GB internal memory variant. The phone has a dedicated slot for memory back up.
6000mAh Li-Po Non-removable Battery
Infinix Hot 10i packs a powerful 6000mAh battery with 18W fast-charging support.
Other Notable Features
Infinix Hot 10i has a big 6.52-inch display showing 720 x 1600 pixels resolution, 269ppi of pixel density. The phone has a rear-mounted fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.52″ inch |
| Back Camera | 13MP+QVGA |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Colors | Black, Purple, Morandi Green and Heart of Ocean |






Reviews
There are no reviews yet