Description
Honor X6C 6GB 128GB Price In Kenya
Honor X6C 6GB 128GB price in Kenya is Ksh 19,299 both online and at the physical shop. Launched in june 2025. Comes with a 1-year warranty and is available in Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White.
Body and Display
It comes with a large 6.61″screen. Has a dimension of 164 x 75.6 x 8.4 mm and has a Glass front, plastic back, and plastic frame. It has a dual sim card holding capacity and a microSD which shares with the SIM slot. The phone is 6.61” wide for better video or picture viewing with 720 x 1600 pixels resolution.
Processing and Memory
Honor x6c plus comes with a 2.0GHz Octa-core Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) and has android 15, and no Google Play Services. Currently available in 6GB RAM 128GB ROM internal memory.
Cameras
The Camera is very impressive. On the rear, it has a 50MP camera at the back. For selfies, It has an 5mp wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Honor 10 play comes with a large 5300 mAh, Li-polymer, non-removable. It also comes with a 35w fast charger that lets you charge the phone to 100% in a short while.
| Brand | Huawei |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.61″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | YES(uses shared SIM slot) |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5300mAh, non-removable |
| Color(s) | Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White |







Reviews
There are no reviews yet