Description
Hisense 75 Inch 75A615G 4k Smart TV Price In Kenya
Hisense 75 inch 75A61G 4K Smart frameless TV price in Kenya is Ksh.120,000-Ksh.130,000 at Avechi Kenya, online. Its specifications include:
Display, dimension, and weight
Hisense 75 inch 75A615G has a high definition resolution of 3840 x 2160 pixels that does not cause any harm to the eyes of the viewer. It operates on android system.
Processing and storage
Can hold quite a number of applications like; YouTube, Netflix, ShowMax, and Spotify. These are the best applications for making viewers enjoy a longer time while watching.
Connectivity
Hisense 75A615G supports Bluetooth connectivity with other devices like a phone or a Bluetooth external speaker. It can also connect wirelessly to wifi or through ethernet. The tv also has 3 HDMI ports for transferring high-quality audio and video signals between devices. It also has 2 USB 2.0. They are used to connect a flash drive for viewing media on the TV, or to power devices over USB, such as a streaming stick or amplified antenna. The tv also supports DVB-T2 for watching local tv channels.
| Brand | Hisense |
| Power | 260 W |
| Warranty | Limited (12 months) |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 75 inch |
| Sound | 30W RMS, DTS Virtual:X |
| Curved TV | No |
| Model | 75A615G |
| Screen Types | LED |
| Is Flat Screen | Yes |
| Video Encoding | MP4 |
| TV Bracket Type | Fixed, Swivel, Tilt |
| Display Resolution in pixels | 3840×2160 |
| What’s in the box | TV, Remote with Battery, Power Cable, Manual |
| Display Standard | 4K Ultra HD |
| Has 3D Technology | No |
| Interfaces/Ports | 3 HDMI, 2 USB, Ethernet (LAN), SPDIF (Optical Digital Audio Out), Wifi, Bluetooth |
| TV Audio Cable Type | HDMI Cable |
| Basic Colors | Black |





Reviews
There are no reviews yet