Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV
(0 Reviews) Write a review
  • Hisense 4K Ultra HD: 3840×216, DTS Studio Sound, Dolby Audio
  • Frameless, One-touch access, Bluetooth,UHD AI Upscaler
Original price was: KSh66,599.00.Current price is: KSh61,599.00.
(Save KSh5,000.00)
Out of stock
Description
Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV Price in Kenya
Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV price in Kenya is between Ksh.60,000-Ksh.65,000 at Avechi Kenya, online. Some of its key features include;
  • 58” UHD(3840×2160)LED backlit panel, HDR 10 ,4K Certified with UHD Upscaler
  • VidaaU 3.0 Smart TV with Remote Now, One Touch Access, Anyview Cast
  • Includes Netflix, Youtube, Amazon etc
  • 2.4GHz Wi-Fi connectivity and Ethernet port
  • Precision Colour, Depth Enhancer, Clean View
  • Clean Audio
  • DTS Studio Sound, Dolby Digital, Audio Equalizer and Automatic Volume Level
  • Media Playback via USB
  • Bluetooth
  • UHD AI Upscaler
  • 3 x HDMI ports
  • Analogue receiver and DVB-T2 Digital Tuner
  • VESA wall mount compliant
Brand Hisense
OS VIDAA
Warranty Limited (12 months)
Smart TV Yes
Screen Size 58 inch
Dolby Audio Yes
Curved TV No
Model 58A71KEN
Screen Types LED
Is Flat Screen Yes
HDR Dolby Vision / HDR10+ / Hybrid Log-Gamma (HLG)
TV Bracket Type Fixed, Swivel, Tilt
Display Resolution in pixels 3,840 x 2,160
What’s in the box TV, Remote with Battery, Power Cable, Manual
Display Standard 4K Ultra HD
Has 3D Technology No
Interfaces/Ports 3 HDMI, 2 USB, Ethernet (LAN), SPDIF (Optical Digital Audio Out), Wifi, Bluetooth
TV Audio Cable Type HDMI Cable
Basic Colors Black
Reviews
There are no reviews yet
Add a review
Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV