Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV Price in Kenya
Hisense 58 inch 58A71KEN frameless Smart 4K TV price in Kenya is between Ksh.60,000-Ksh.65,000 at Avechi Kenya, online. Some of its key features include;
- 58” UHD(3840×2160)LED backlit panel, HDR 10 ,4K Certified with UHD Upscaler
- VidaaU 3.0 Smart TV with Remote Now, One Touch Access, Anyview Cast
- Includes Netflix, Youtube, Amazon etc
- 2.4GHz Wi-Fi connectivity and Ethernet port
- Precision Colour, Depth Enhancer, Clean View
- Clean Audio
- DTS Studio Sound, Dolby Digital, Audio Equalizer and Automatic Volume Level
- Media Playback via USB
- Bluetooth
- UHD AI Upscaler
- 3 x HDMI ports
- Analogue receiver and DVB-T2 Digital Tuner
- VESA wall mount compliant
| Brand | Hisense |
| OS | VIDAA |
| Warranty | Limited (12 months) |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 58 inch |