Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV
(0 Reviews) Write a review
  • Screen size: 50 inches
  • VIDAA U6 OS
  • Start rating: 6
  • VIDAA Voice
  • Dolby Vision HDR
  • Airplay 2
  • DTS Virtual X
  • 60 Hz refresh rate
  • 3 HDMI inputs
  • Bluetooth Audio
  • Screen mirroring
  • 2 USB ports
  • Eye care TUV Certified
Original price was: KSh59,999.00.Current price is: KSh35,599.00.
(Save KSh24,400.00)
In stock
Buy now
Description
Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV Price in Kenya
Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV price in Kenya is Ksh.35,599 both online and at the physical shop. It comes with a 1-year warranty.
Display, Dimensions and Weight
Processing and storage
Connectivity and speakers
Design and Box contents
Brand Hisense
Screen size 50 inches
Display technology LCD/ LED-Lit
Model 50A6QKEN
Max white brightness 300 cd/m²
Refresh rate 60Hz
Dolby Digital Yes
Audio Enhancement Dolby Audio, DTS Virtual-X
Sound output 12W + 12W
Speaker number 2 Tweeters
Audio equalizer Yes
USB 2.0 2
Bluetooth 4.2
HDMI Inputs 3
Wifi bands 2.4, 5 GHz
Ethernet 1
CEC via HDMI Yes
Remote control App Yes phone
Web browser Odin
Screen mirroring Any view cast
What is in the Box TV, Voice Remote Control, Power Cable, Alkaline Batteries, Quick Start Guide
Reviews
There are no reviews yet
Add a review
Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV