Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV Price in Kenya
Hisense 50A6QKEN 50 inch 4K UHD Smart TV price in Kenya is Ksh.35,599 both online and at the physical shop. It comes with a 1-year warranty.
Display, Dimensions and Weight
Processing and storage
Connectivity and speakers
Design and Box contents
| Brand | Hisense |
| Screen size | 50 inches |
| Display technology | LCD/ LED-Lit |
| Model | 50A6QKEN |
| Max white brightness | 300 cd/m² |
| Refresh rate | 60Hz |
| Dolby Digital | Yes |
| Audio Enhancement | Dolby Audio, DTS Virtual-X |
| Sound output | 12W + 12W |
| Speaker number | 2 Tweeters |
| Audio equalizer | Yes |
| USB 2.0 | 2 |
| Bluetooth | 4.2 |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wifi bands | 2.4, 5 GHz |