Description
D-Link 16 Port Gigabit Unmanaged Ethernet Switch DGS- F1016 price in Kenya
D-Link 16 Port Gigabit Unmanaged Ethernet Switch DGS- F1016 price in Kenya is Ksh.8,299 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- 16 Gigabit Ethernet ports for fast network speeds
- Fanless design for silent operation
- With data transfer speeds of up to 200 Mbps at full duplex. These switches are ideal for quick file transfers, online gaming and smooth streaming media
- They feature easy-to-access Ethernet ports with LED indicators per port to easily distinguish link status.
- Auto MDI/MDIX crossover makes connection an easy task. Just plug in your cables and you’re ready to go.
- It gives you five 10/100 Mbps ports that enable you to easily expand your network.
- provides a quick way to upgrade your network to fast connectivity
| Brand | D-LINK |
| Model Number | DGS- F1016 |
| Part Number | N/A |
| Model Name | D-LINK Desktop Switch 16 Port |
| 100Base-TX Interface | 16 |
| Color | black |
| Auto MDI/MDIX | YES |
| Switching Capacity | 4.8 Gbps |
| Max. Packet Forwarding Rate | 3.57Mpps |
| Console port |
no |
| Dimension | 280 × 150 × 44 mm |
| Weight | 1.14kg |
| Operation Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | – 20 ~ 70 °C |
| Operation Humidity | 5% ~ 90% RH |
| Fan | Fanless |
| Energy Efficient Ethernet (EEE) | yes |
| Packet Buffer Size | 2 MB |
| Max power consumption | 2.8 Watts |
| Operating Altitude | 2000m and 40 degree C +/- 2 & Humidity 92% |
| RJ-45 Management Port | No |
| Power Input | AC: 100V ~ 240V |










Reviews
There are no reviews yet