Description
Apple iPhone 12 4gb 256gb Price in Kenya
iPhone 12 4gb 256gb price in Kenya is between Ksh.110, 000-Ksh.120,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in October 2020. This is the 4 GB RAM / 256 GB internal storage variant of iPhone 12 which is available in Black, White, Red, Green and Blue colors.
Cameras
Has a dual back camera setup of 12MP and 12MP respectively. With such cameras, you’re guaranteed top quality photos. For the selfie, phone sports a dual 12MP front shooter along with an SL 3D biometrics sensor that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in 3 variants- one with 4 GB of RAM and 64 GB of storage, 4 GB of RAM/128GB internal storage and the other with 4 GB of RAM and 256 GB of storage.
2815mAh Li-Ion Non-removable Battery
iPhone 12 packs al 2815mAh battery. Additionally, this phone can get to 50% charge in just 30 minutes as advertised by Apple. The phone is equipped with 20W fast-charging support and15W Qi fast wireless charging.
Other Notable Features
Supports 5G network. The device has a big 6.1-inch Super Retina XDR OLED, HDR10 display showing 1170 x 2532 pixels resolution,. Moreover, it’s IP68 dust/water resistant. The phone has a face ID sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.1″ inch |
| Back Camera | 12MP+12MP |
| Front Camera | 12MP+SL 3D |
| OS | iOs 14.1 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | Lightning, USB 2.0 |
| Sensors | Face ID |
| Battery | Li-Ion 2815 mAh, non-removable |
| Color | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |







Reviews
There are no reviews yet