Description
Xiaomi Router AX3000 price in Kenya
Xiaomi Router AX3000 price in Kenya is Ksh.5,999 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- Dual-Band Wi-Fi 6 for a smooth online experience
- Stable mesh networking, up to 4,000 sq. ft. Wi-Fi coverage
- Swift wireless speed up to 2,976Mbps
- Reliable connection for up to 254 devices
- Offers 2.4GHz and 5GHz bands, each with 802.11ax technology
- Enjoy an ultimate smooth online experience, even when connecting with multiple devices
Allows routers to process data flows from multiple devices simultaneously when large devices require data transmission, effectively reducing network congestion and greatly reducing latency
Target Wake Time technology only connects when a transmit signal is received, otherwise remaining in sleep mode. This effectively reduces average power consumption when connecting to Wi-Fi devices, and extends the product life span
The smart home era is bringing an ever increasing number of connected devices into the home.Xiaomi Router System AX3000 product comes with 256MB of RAM to cater to occasional complex environments with large numbers of devices such as family gatherings or parties, so that stable connectivity and response is ensured in time
Xiaomi router System AX3000 supports intelligent control via the Xiaomi Home/Mi Home app, simplifying network configuration so that even novice users can easily access high-speed networks
Concealed dual-band high-performance antennas, tower-type thermal architecture, large channel convection and extra-large metal heat sink ensure stable operability
| Brand | xiaomi-router-ax3000 |
| Model name | Xiaomi Router AX3000 |
| L×W×H (per unit) | 97mm × 97mm × 222mm |
| Processor | Qualcomm® IPQ5000 Dual-core A53 1.0GHz CPU |
| Network processing unit | Single core 1.0GHz NPU |
| Power port | 1 |
| Antennas | High gain antennas |
| Management applications | Supports Web, Android, iOS |
| Memory | 256MB |
| In the box | Xiaomi Mesh System AX3000 Instruction Manual Power cord Network cable |







Reviews
There are no reviews yet