Description
Xiaomi Mi 11 Ultra 12gb 512gb Price in Kenya
Xiaomi Mi 11 Ultra 12gb 512gb price in Kenya is between Ksh.80,000-Ksh.120,000 at Avechi Kenya. Launched in April 2021.
This is the 12 GB RAM / 512 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Ceramic White/Cosmic White and Ceramic Black/Cosmic Black colors.
Cameras
Mi 11 Ultra has a triple back camera setup of 50MP, 48MP and 48MP respectively. The phone sports a single 20MP front shooter that is ideal for clear attractive selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Xiaomi Mi 11 Ultra is currently available in 3 variants; 8 GB of RAM and 256 GB of storage, 12 GB of RAM and 256 GB of internal storage and the 12 GB of RAM and 512 GB of storage variant.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 5000mAh battery with 67W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.81 inch display showing 1440 x 3200 pixels resolution. The screen is protected by Corning Gorilla Glass Victus. Mi 11 Ultra has an in display fingerprint sensor, allowing only authorized usage.
| Display | 6.81″ inch |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Back Camera | 50MP+48MP+48MP |
| Front Camera | 20MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensor | Fingerprint(Under display) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Ceramic White (Cosmic White), Ceramic Black (Cosmic Black) |







Reviews
There are no reviews yet