Description
Xiaomi 33W Powerbank 20000 mah Price In Kenya
Xiaomi 33W Powerbank 20000 mah Price In Kenya is ksh 4299 both online and at the physical shop. Its key specifications include;
- High capacity, long battery life.
- It features a two-way fast charging cable, eliminating the need for excess wires, lightening your travel load, and simplifying the charging of electronic devices.
- The Morandi color scheme and minimalist design offer a sophisticated and elegant handheld experience. The device is crafted from PC+ABS materials, with rounded edges for a comfortable, non-abrasive grip.
- Includes two 10000mAh high-quality battery cells and an intelligent identification chip that automatically matches the required current for various devices. Charge various mainstream devices including smartphones, tablets, Bluetooth headsets, and smart bands.
- When used with Xiaomi smartphones equipped with smart fast charging, output can reach up to 33W. It also supports two-way fast charging up to 30W, reducing the power bank’s self-charging time.
- A USB-C power port with an integrated cable, along with USB-C and USB-A ports, can charge three devices simultaneously, meeting the power needs of multiple devices while traveling.
- Utilises superior-quality lithium-ion battery cells that are safe, reliable and durable. It incorporates protection against various risk scenarios such as over-charging, over-discharging, high temperature and short-circuiting, ensuring daily usage safety
| Brand | Xiaomi |
| Output | 18W |
| Battery type | Lithium-ion battery |
| Rated battery power | 74Wh (7.4V 10000mAh) |
| Input port | USB-C/USB-C cable |
| Output port | USB-C/USB-C cable/USB-A |
| Input parameters | IN1: 5V⎓3A 9V⎓2.5A 12V⎓2.5A IN2: 5V⎓3A 9V⎓2.5A 12V⎓2.5A |
| Output parameters | 33W MAX multiple ports 5V⎓3A OUT1: 5V⎓3A 9V⎓3A 11V⎓3A 12V⎓2.5A 15V⎓2A 20V⎓1.5A MAX OUT2: 5V⎓3A 9V⎓3A 11V⎓3A 12V⎓2.5A 15V⎓2A 20V⎓1.5A MAX OUT3: 5V⎓3A 9V⎓2.23A 10V⎓2.25A 12V⎓1.67A MAX |
| Colours | Navy,biege |
| In the box |
Xiaomi 33W Power Bank 20000mAh (Integrated Cable) x1
User manual x1
|








Reviews
There are no reviews yet