Description
Tecno Pop 6 4G 2gb 32gb Price In Kenya
Tecno Pop 6 4G 2gb 32gb price In Kenya is Ksh.11,099 both online and at the physical shop. Launched in April 2022 and comes in Ice Blue, Deepsea Luster, and Sky Cyan. Has a 1-year warranty. Inside the box, there is the smartphone, a back cover and a charger.
Body and Display
Comes with a glass front, a plastic frame, and a plastic back. The phone is 6.1” which has a durable flat-edge design and is wide for better video or picture viewing. The phone dimensions are wide enough ideal for viewing videos and pictures.
Processing and Memory
Pop 6 comes with android 11 and it is also powered by MediaTek which is designed to give a smooth user interface when scrolling through web pages. The phone is currently available in 2gb ram and 32gb rom. The phone also supports 4g network connectivity.
Cameras
Tecno pop 6 camera is very impressive. On the rear, it has a 5mp plus flashlight for capturing nice images and recording clear videos. For selfies, the phone features a 5mp camera that allows you to capture detailed photos and crystal clear video.
Battery
The phone packs a powerful 5000mAh battery that lets you browse, YouTube and watch videos all day long.
| Brand | Tecno |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 5MP+QVGA |
| Display | 6.1″ inch |
| Processor | quadcore |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | micro USB |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000mAh |
| Color(s) | Ice Blue, Deepsea Luster, and Sky Cyan |








Reviews
There are no reviews yet