Description
Oppo A78 8gb 256gb Price in Kenya
Oppo A78 8GB 256GB price in Kenya is Ksh.32,799 both online and at the physical shop. Launched in July2023. Comes in Mist black and Aqua green colors. It also has a 1-year warranty.
Body and Display
A78 has a 6.43” IPS AMOLED display with a 90hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic frame, and plastic back build. It also has a dual sim card holding capacity.
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 13 and Colour Os 13.1. It is powered by Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)with a CPU of Octa-core 2.4Ghz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 8GB of RAM and 256GB of internal Memory. The 256GB Memory provides ample storage to store all your files, apps, and much more.
Cameras
The phone comes with very impressive cameras. For selfies, it packs an 8MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a dual camera of 50MP and 2MP respectively.
Battery
The phone packs a very powerful 5,000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging,67W that can charge the phone up to 100% in just 40min.
| Brand | Oppo |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP+2MP |
| Display | 6.43″ inch |
| Processor | Octa-core 2.4GHz |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | shared with sim slot 2 |
| SIM Card | Dual SIM(hybrid) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes(Under display) |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color(s) | Mist black and Aqua green colors |









Reviews
There are no reviews yet