Description
Oppo A74 6gb 128gb Price in Kenya
Oppo A74 6gb 128gb price in Kenya is between Ksh.25, 000-Ksh. 30,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in May 2021. This is the 6 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Oppo, available in Prism Black and Midnight Blue colors.
Cameras
The phone has a triple back camera setup of 48MP, 2MP and 2MP respectively. For the selfie, the A74 sports a 16MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in only one variant- one with 6 GB of RAM and 128 GB of storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Oppo A74 packs a powerful 5000mAh battery. The phone is equipped with 33W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.43 inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. The phone has an under display fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.43″ inch |
| Back Camera | 48MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Prism Black and Midnight Blue |









Reviews
There are no reviews yet