Hisense 50 inch 50A7300F 4K UHD Smart TV
(0 Reviews) Write a review
  • 4K technology, slim design, Android TV, quad core processor, DTS sound sound
  • HDMI, USB, VGA, Netflix, Youtube, Showmax, wifi, bluetooth
Original price was: KSh55,699.00.Current price is: KSh48,199.00.
(Save KSh7,500.00)
Out of stock
Description
Hisense 50 inch 50A7300F 4K UHD Smart TV Price in Kenya
Hisense 50 inch 50A7300F 4K UHD Smart TV Price in Kenya is between Ksh. 45,000-Ksh.50,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Some of its features include; 4K technology, slim design, Android TV, quad core processor, DTS sound sound, HDMI, USB, VGA, Netflix, Youtube, Showmax, wifi, bluetooth, among others.
Other than the big fascinating display, you as well enjoy free-to air channels via DVBT2.
Brand Hisense
Power 20 W
Warranty Limited (12 months)
Smart TV Yes
Screen Size 50 inch
Sound 30W RMS, DTS Virtual: X
Curved TV No
Model 50A7300F
Screen Types LED
Is Flat Screen Yes
Video Encoding MP4
TV Bracket Type Fixed, Swivel, Tilt
Display Resolution in pixels 3840 x 2160
What’s in the box  TV, Remote with Battery, Power Cable, Manual
Display Standard 4K UHD
Has 3D Technology No
Interfaces/Ports 3 HDMI, 2 USB, Ethernet (LAN), SPDIF (Optical Digital Audio Out), Wifi, Bluetooth
TV Audio Cable Type HDMI Cable
Basic Colors Black
Reviews
There are no reviews yet
Add a review
Hisense 50 inch  50A7300F 4K UHD Smart TV Hisense 50 inch 50A7300F 4K UHD Smart TV