Description
Asus Rog Phone 5s 8gb 128gb Price In Kenya
Asus Rog Phone 5s 8GB 128GB Price In Kenya is Ksh.71,999 both online and at the physical shop. Launched in August 2021. Inside the box is the phone, lightweight bumper case, SIM ejector tool, and ROG swag stickers. Additionally, there is USB Type-C to Type-C braided cable and a 65W wall charger.
| Brand | Asus |
| Front Camera | 24MP |
| Back Camera | 64MP+13MP+5MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, NFC |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), OTG, accessory connector |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 6000mAh, non-removable |
| Color(s) | Phantom Black, Storm White |







Reviews
There are no reviews yet